Boş Zamanları Birlikte Değerlendirme

“İş Kadını, Ev Kadını, Anne”

Son yıllarda kadınların ev kadını ve anne olmaları dışında aktif bir çalışma hayatları olması birçok zorluğu da beraberinde getirmekte. Ne tam anlamıyla bir ev kadını, ne yeterli bir anne ne de mükemmel iş kadını…

Aaa ! Unutmadan tüm bunları yaparken bir yandan da kendimize vakit ayırmak ve sevdiğimiz şeyleri yapmak için fırsat bulmak gerekiyor. Çoğu zaman sohbetlerimiz sırasında en çok dert yandığımız hoşumuza giden hiçbir şeye vakit ayıramamaktır. Tüm bu şartlar altında kendimize ve çocuğumuza zaman ayırmak ve birlikte bir şeyler paylaşmak için işte size birkaç öneri:

 • Çocuklarda yetişkinler gibi bütün bir gün okulda yoğun bir enerji sarf ederek yorulmaktadırlar. Üstelik eve geldikleri zamanda bu çalışma bitmemekte, uzun saatler süren ödevlerle boğuşmaktadırlar. Bu yorucu programın içinde keyif alabilecekleri, zihinsel ve bedensel olarak rahatlayabilecekleri aktivitelere ihtiyaç duyarlar. Pek çok anne baba ödevi varken çocuğun başka şeylerle uğraşmasını istemezler. Ancak bu zaman kaybı değil tam tersine rahatlamasını sağlayarak, dikkatini yeniden toplamasına yardım ederek daha hızlı ve motive çalışmasını sağlayacaktır. Derse başlamadan önce birlikte 10 dakikalık bir oyun veya aktivite bile yeniden motive olmasına yardım edecektir.
 • Çocuklar yetişkinleri kendilerine model alırlar. Siz işten gelince ya da hafta sonu neler yapıyorsunuz? Kolay dinlenme yolu olan televizyon izlemek ya da bilgisayar oynamak ilk tercihiniz mi? Çocuğunuzun televizyon, DVD ya da bilgisayar başında geçirdiği zamandan şikayetçi misiniz? Kendinizi biraz objektif olarak incelemeye alın. Çocuğunuzun tercihleri ve sizinkiler ne kadar benzeşiyor?
 • Çocuğunuzun ilgi alanları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Nelere yeteneği var? Yaratıcılığını ne kadar kullanabiliyor? Sizin için son derece gereksiz, vakit kaybı olacak bir konu çocuğunuz için en önemli ilgi alanı olabilir. Futboldan hiç hoşlanmayan bir anne olabilirsiniz. Maç izlemek zorunda değilsiniz birlikte ama gazeteden kestiğiniz futbolcu resimlerinin üstüne koyacağınız konuşma balonları ile onları konuşturtabilir, hem eğlenip hem de sözlü becerilerinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
 • Çocukluğunuzu düşünün neler yaparak vakit geçirir, kendinizi nasıl oyalardınız. Komik bir öyküye dönüştürerek çocuğunuza bunları anlatabilir hatta bazılarını birlikte denemeyi önerebilirsiniz.
 • Birlikte aynı hobiyi paylaşabilirsiniz. Mutlaka sizin ilgi alanlarınız içinde çocuğunuz ile birlikte yapabileceğiniz konular vardır. Spor, maket yapmak, yemek pişirmek, koleksiyon yapmak, boncuk dizmek, fotoğraf çekmek , sanat faaliyetleri ya da geziler. Hem sevdiğiniz şeyleri yapabilir hem de aynı zamanda çocuğunuz ile birlikte olabilirsiniz.
 • Çocuğunuz ile birlikte geçireceğiniz zamanlarda mutlaka işe yarayan faaliyetlerde de bulunmanız gerekmez. Bazen amacımız sadece eğlenmek ve bir arada olmak olabilir.
 • Yaratıcılığınızı kullanın ya da bırakın çocuğunuzun yaratıcılığı size yol göstersin. Bu çok küçük yaşlarda denediğiniz ama şimdi kullanmayı unuttuğunuz yaratıcılığınızın ortaya çıkması için bir fırsat olsun. Evinizde mutlaka çocuğunuzu ve sizi oyalayabilecek bir aktivite yaratmak için onlarca malzeme bulunmaktadır.
 • Çocuğunuz boş zamanlarında sıkıldım, ben şimdi ne yapacağım, anne sen de yanımda otursana gibi söylenmeleri daha aza indirecek ve kendini daha uzun süre oyalayabilecektir.
 • Eğer gerçekten birlikte vakit geçirir ve paylaşırsanız bu zamanların süresi her geçen gün televizyon karşısında ya da bilgisayar başında geçirilen süreden daha uzun olmaya başlayacaktır. Bu da daha mutlu ve bir arada aileler demek değil mi zaten ?

Şimdi size evinizde birlikte yapmaktan hoşlanacağınız bir öneri…

 • Birlikte aile ağacı oluşturun. Çocuğun çizeceği kocaman bir ağaç resminin en tepesine aile büyüklerinden başlayarak tüm aile fertlerinin ismini yazın ve yanlarına bulabildiklerinizin resmini yapıştırın. Bir tür aile dedektifliği… Bakalım kaç kuşak geriye gidip hatırlayacaksınız, siz hafıza oyunu oynarken çocuğunuz da aileyi tanımış olacak.
 • Bir ev gazetesi çıkarabilirsiniz. Herkes gazetede ki bir haberi resimler ve yazar. Bu haberler aile ile ilgili duyurular olabilir ya da yakın çevreniz de ki insanlar ile ilgili haberleri ev halkına duyurabilirsiniz. Gelecek hafta ben iş seyahatine çıkacağım ya da anneanneniz bize 3 gün kalmaya gelecek gibi …
Alıntıdır.