Uygun Ortam, Uygun Materyal!

Okul öncesi dönem çocuğu, bütün gelişim alanlarında hızlı bir öğrenme süreci içindedir. Bu öğrenme sürecinin niteliğini belirleyen başlıca etkenler ise içinde bulunulan gelişim dönemi ve kalıtsal özelliklerin yanısıra uygun yaşam koşullarıdır. Öğrenme, bireyin içinde bulunduğu gelişim döneminin ışığında hazırlanmış materyaller kullanılarak gerçekleştirildiğinde anlamlı ve kalıcıdır.

Bütün gelişim alanlarında olduğu gibi bilişsel gelişim alanında da çocuğun içinde bulunduğu gelişim döneminin özelliklerine göre eğitim materyallerinin hazırlanması gerekmektedir. Bilişsel gelişim çalışmalarında kullanılan yaygın eğitim materyalleri sayfa çalışmalarıdır.

Günümüzde teknolojinin eğitim alanında da aktif olarak kullanılması; eğitim materyallerine daha hızlı ve doğru kaynaklardan ulaşabilmek adına oldukça önemli. Bir çok yayınevinde okul öncesi dönem çocuklarına yönelik eğitim materyallerine ulaşmak mümkün, fakat dijital ortamda bu tip kaynaklar oldukça kısıtlı.

İşte Minikokul’un Hikayesi!

Kendi çalıştığım anaokulunda öğretmenlerimizin kullandığı ve velilerimize tavsiye ettiği bir çok kaynak kitap olmasına rağmen bu çalışmaların yetersiz kaldığı zamanları sık sık yaşamaya başladığımız bir dönemde “Kendi etkinliğimizi neden kendimiz yapmıyoruz?” düşüncesiyle bilgisayar ortamında okul öncesi etkinlikleri yapar oldum. Bir müddet sonra tüm bu etkinlikleri diğer ebeveyn ve öğretmenlerle de paylaşmak için, eşimle birlikte bu siteyi kurduk ve ismine de “Minikokul” dedik.

Minikokul’da Neler Var?

Minikokul’da;

gibi bilişsel gelişimin çeşitli alt alanlarında çalışmalar bulabilir ve sürekli güncellenen içeriklerimizle öğrenme sürecini çocuklar için daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

16 cevaplar
 1. ŞANVER ÇAPAN
  ŞANVER ÇAPAN says:

  merhabalar site gerçekten harika ellerinize emeğinize sağlık.acaba dil-konuşma alanında da etkinlikler olursa daha iyi olmazmı.sizden ricam dil konuşma alanındaetkinlik örnekleri yönlendirme ve yardımız olabilirmi

 2. Tolga YILDIRIM
  Tolga YILDIRIM says:

  Sitede bulunan etkinlik örneklerine nasıl ulaşabiliriz? Etkinliklerin tümünün bulunduğu bir kitap var mı acaba? Teşekkürler.

  • Hatice Atmaca
   Hatice Atmaca says:

   Merhaba Tolga Bey,
   Maalesef basılı bir kitabımız yok. Sitedeki bütün etkinleri ticari amaçlar dışında çıktı alıp kullanabilirsiniz.

 3. yasemin tambulut
  yasemin tambulut says:

  Bu siteyi yeni keşfettim kızım için ne yapabilirim diye düşünüyordum çok iyi yönlendirdi,tesekkürler

 4. NURSEL KAYA
  NURSEL KAYA says:

  sağolun HATİCE HANIM EMEKLERİNİZ İÇİN.ÇOK FAYDALI BİR ÇALIŞMA OLMUŞ.ALLAH BİN KERE RAZI OLSUN SİZDEN

 5. Sevinc Suna
  Sevinc Suna says:

  Iki cocuk annesi olarak cocuklarim ve kendim icin cok yararli buldum sitenizi emekleriniz ve paylasimlariniz icin gönülden tesekkür ve sevgiler..

 6. MEHMET ALİ PANCAR
  MEHMET ALİ PANCAR says:

  Bu konuda yaptığınız çalışmadan dolayı teşekkür rdiyorum. Daha ileriki yaşlar için bir çalışmanız olusa haberdar olmak isterim. İ Y İ Ç A L I Ş M A L A R …

 7. gülnur
  gülnur says:

  Emeğinize ve o kocaman yüreğinize sağlık.Çok teşekkürler bu site için.

 8. Psk. Burcu Gül
  Psk. Burcu Gül says:

  Haticeciğim Merhaba,
  Site harika olmuş, ellerine sağlık. Gerek rehberlikle ilgili yazıların, gerekse hazırladığın dökümanların çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Aynen senin gibi okul psikoloğu olarak çalışıyorum; yazılar ve paylaşımlar devam ettiği müddetçe takip edip, faydalanmayı düşünüyorum senden:)
  Sevgiler…

  • Hatice
   Hatice says:

   Merhaba Burcucuğum,
   Teşekkür ederim yorumların için. Çok düzenli olamasa da sürekli ilgilenmeye çalışıyorum. Desteğini beklerim her zaman :)

 9. Begüm Şirin
  Begüm Şirin says:

  merhaba ben psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunuyum. iki tane kreşte çalışmaktayım. çocuklarla her hafta bir etkinlik yapmaya çalışıyorum. ailelere geribildirim veriyorum. ama çocuklar için daha verimli çalışmalar yapmak istiyorum. bir kaç öneride bulunursanız çok sevinirim. iyi çalışmalar…

  • Hatice
   Hatice says:

   Merhaba Begüm,
   Dikkat çalışmalarının yanı sıra okul öncesi drama etkinlikleri de yapabilirsin çocuklarla, hem sosyal gelişimleri hem de senin onları yakından tanıman için güzel bir fırsat olabilir.

   İyi çalışmalar..

Yorumlar kapalı.