Canlılar Alemini Tanıyalım (fotoblog)

Onlar bilinen en eski çağlardan itibaren bütün ihtişamlarıyla etrafımızı kuşatmışlardır. İnsan oğlunun mağara duvarlarına çizdikleri tasvirler, çöllerde keşfedilen canlı hiyeroglifleri, sonraki dönemlerde yapılan kazılarda sahibi ile aynı mezara gömülen at kemiklerinin bulunması bize insanoğlu ve diğer canlılar arasındaki iletişimin ne kadar güçlü ve ne kadar eski olduğunu göstermektedir.

Ayrıca yeryüzündeki bütün inanç sistemlerinde canlılar insanoğluna emanet edilmiştir. Canlı olan her şey önemsenmiş hatta bazı inanç sistemleri bir kısım canlı türlerine kutsallık bile atfetmiştir. Onların haklarının korunması gerektiği toplumsal kurallarla-yasalarla belirlenmiştir.

Şüphesiz, insanda korku, neşe, sevinç ve hayret duygularını harekete geçiren, aynı dünyayı paylaştığımız bu canlılar alemi, insanlık tarihinin her kesitinde, uygarlıkların efsanelerinde, mitolojilerinde, hikayelerinde hatta çocuk masallarında bile yer edinmişlerdir.

Evet canlı türlerinin her birinin aklımızın almayacağı harikuladelikte özellikleri var. Gelişen teknolojilerimiz onları taklit ederek insanlığın hizmetine faydalı olmak yolunda. Çünkü onların her biri kendi sınıfında kusursuz bir muazzamlığa sahip.

Her birimiz bu harikulade canlılardan birisinin büyüsüne mutlaka kapılmışızdır. Kimisinin can alıcı renkleri, kimisinin olağan üstü yetenekleri, kimisinin bitmek tükenmek bilmeyen sabrı, kimisinin yavruları uğruna hayatını feda edişi, kimisinin bazen bir insanın bile göstermeyeceği yakınlığı-dostluğu göstermesi bizi hayretler içinde bırakmıştır.

Her birimizin bir dönem bu sevimli canlılardan biriyle tanışmışlığımız olmuştur. Ebeveynlerimizin aldığı küçücük kırmızı bir Japon balığı, kafesi karşısında oturup saatlerce izlemekten bıkmadığımız bir muhabbet kuşumuz, yahut can ciğer olduğumuz bir kedicimiz veya vefalı bir köpeğimiz..

İlgilerimiz biz büyüdükçe büyümüş doğayı, evimizin dışında yaşayan diğer canlı türlerini merak etmişizdir.

Bu ilgi bizi balıkçılık-avcılık, belgesel merakına, hatta kimimizi onlarla ilgili dernek koşuşturmalarına yönlendirmiştir. Her bir yeni türle karşılaştığımızda yeni bir şeyler öğrenmişizdir.

İşte bu merakı biz üç arkadaş canlilaralemi ile gidermeye çalıştık ve çalışmayı da siz değerli canlı dostlarıyla da paylaşmak istedik.

Umarız sitemizde iyi vakit geçirirsiniz. www.canlilaralemi.net