Depremi çocuklara nasıl anlatırız?

Yakın zamanda Van’da yaşadığımız depremle birlikte “Depreme ne kadar hazırız?” sorusu da epeydir ülke gündemimizdeki yerini koruyor. Özellikle Deprem Haftasını (1-7 Mart) geride bıraktığımız şu günlerde konunun daha fazla konuşulur hale gelmesi sevindirici fakat çözüm önerileri sadece laflarda kaldığında aynı şeyleri tekrar tekrar konuşmanın ötesine geçemiyoruz maalesef.

Binalarımız depreme ne kadar hazır?

Şehirlerimiz depreme ne kadar hazır?

Altyapılarımız depreme ne kadar hazır?

Arama kurtarma ekiplerimiz depreme ne kadar hazır?

….

Bu sorular böyle uzayıp giderken ve biz hala Van’ın yaralarını sarmaya çalışırken konuşulması gereken en önemli konulardan biri de Afete Hazırlık konusunda bilhassa çocuklarımızın bilgilendirmenin gerekliliğidir. Türkiye’de bu misyonu üstlenen ve layığıyla yerine getiren en önemli kuruluşlardan biri de; “Depreme Hazır Bir Milyon Çocuk Bir Milyon Aile” kampanyasıyla bir çok kişiye ulaşan, Türkiye’de deprem denildiğinde akla gelen ilk isim nam-ı değer “Deprem Dede” Prof.Dr.Ahmet Mete Işıkara önderliğinde 2003 yılında kurulan AHDER.

AHDER (Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği), afete hazırlık ve deprem konusunda çocuklara yönelik de bir çok yayına sahip. Bunlardan biri de Afacan Dünya isimli kitap. Ailelerin ve öğretmenlerin çocukların deprem konusundaki farkındalıklarını artırmaları için kullanabilecekleri kitabın kahramanı da “Deprem Dede”. Deprem Dede kitapta çocukların depremle ilgili sorularına onların yaşına uygun cevaplar vererek, “Nasıl cevap vereceğimi bilemiyorum!” diyen ailelerin de imadına yetişiyor.

AFACAN DÜNYA

Yapılan bilimsel çalışmalar afetlerle ilgili bilgi ve bilinç eksikliği sonucu, çocukların yaşanan afetlerden kendilerini sorumlu tutuklarını ve böylece pedagojik sıkıntılar içerisine girdiklerini göstermektedir. Afacan Dünya hikaye kitabında, ülkemizde yaşanan önemli bir afet olan depremle ilgili olarak “Deprem nasıl gerçekleşir?, Depremin etkilerinden nasıl korunuruz?” sorularının cevapları eğlenceli bir dille anlatılmaktadır.

Kitabın ana kahramanı Türkiye’nin Deprem Dede’si Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’dır. Kitap, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun 20.09.2000 tarih ve 011391 sayılı kararı ile ilköğretim öğrencilerine tavsiye edilmiştir.