Gelişim Raporlarında Yapabildiklerine Odaklanın!

İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerini karne heyecanının sardığı şu günlerde, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocuklarımız da “Bireysel Gelişim Raporları”nı alacakları için tatlı bir heyecan içindeler. Henüz eğitim hayatının başında olan çocuklarımız için, belki de bu gelişim raporları hayatlarındaki ilk karne deneyimi olacak tabi ki aileleri içinde…

Gelişim Raporu Nedir?

Bilişsel, duygusal, psikomotor ve sosyal gelişim gibi alanlarda elde edilen tutum, bilgi, beceri, davranış gibi kazanımların bir özeti olması bakımından oldukça önemli olan gelişim raporları, okul öncesi eğitim kurumlarındaki amaçlı eğitim faaliyetlerinin tamamını kapsar.

Gelişimsel kontrol listeleri, portfolyolar, davranış değerlendirme formları ve sınıf gözlemleri gibi yöntemlerden elde edilen veriler ışığında hazırlanan gelişim raporları, öğrenme sürecinin çocuğun gelişimine olan etkisini ortaya koyması açısından ailelere yol gösterici olduğu gibi, eğitim faaliyetlerinin daha etkin ve öğrenci merkezli bir şekilde planlanması için önemli veriler sağladığından eğitimciler adına da oldukça önemlidir.

Anne Babalara Not!

Gelişim raporları çocuklarımızın güçlü yanlarını yansıttığı gibi desteklenmesi gereken yanlarını da yansıtır. Bu noktada yapmamız gereken, öğretmen ve okul ile işbirliği içinde kalarak çocuklarımızı nasıl destekleyebileceğimizle ilgili paylaşımda bulunmaktır.

Onların yapabileceklerinin, yaptıklarından her zaman daha fazla olduğu inancıyla bu keyifli anların tadını çıkarmanız dileğiyle…

Psk. Hatice ATMACA