Hatice, Eren, Erdem Atmaca

1987 Malatya doğumluyum. Hatırladığım en eski anılarımın geçtiği yer olan Giresun’da büyüdüm. Çocukluğumun şehrinden ayrılmak kolay olmasa da 11 yaşında İstanbul’la  tanıştım ve o yıldan beri buralardayım.

İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2009 yılında mezun oldum. Pedagojik Formasyon programını Bahçeşehir Üniversitesi’nde 2012 yılında tamamladım.  Meslek hayatıma özel bir okul öncesi eğitim kurumunda okul psikoloğu olarak başladım. Daha sonra çeşitli özel ve resmi eğitim kurumlarında Rehber ve Psikolojik Danışman olarak çalıştım ve hali hazırda bir devlet ortaokulunda çocuklarla birlikte olmaya devam ediyorum.

Anlayacağınız yolum çocuklarla kesiştiğinden beri onlardan ayrılamadım, ayrılmaya da hiç niyetlenmedin zaten. Velilerimin zannettiğinin aksine sihirli bir değneğim yok. Tek sırrım, çocukluğumu unutmamış olmak, dünyayı onların gözünden görebilmek için çaba harcamak ve onları koşulsuz sevmek…

Bu arada 2010 yılından beri sevdiğim adamla evliyim, hayatımıza sürpriz yapıp birlikte gelen Eren ve Erdem’in annesiyim.

Minikokul’un Hikayesi

Türkiye’de son yıllarda çeşitli bilinçlendirme kampanyalarının (7 çok geç, çocuklar gülsün diye) da etkisi ile okul öncesi eğitim hızla yaygınlaşırken, toplumun bu konuda bilinçlenmesi ile birlikte okul öncesi eğitim kurumlarıyla ilgili algı da değişmeye başladı. Yalnızca çalışan annelerin çocuklarının devam ettiği bakımevleri olarak görülen bu kurumlar zaman içinde çocukların ihtiyaçlarına cevap veren ciddi eğitim kurumları olarak sektördeki yerini sağlamlaştırdı.

Bir okul öncesi eğitim kurumunda okul psikoloğu olarak çalıştığım yıldan bu yana, alanla ilgili gelişmeleri ve yenilikleri internet üzerinden düzenli olarak takip etmeye çalışıyorum. Eş durumundan da internet ve web ile epey bir haşır neşir olunca kafamda bu alanla ilgili hazırladığım rehberlik yazıları, etkinlik örnekleri, sayfa çalışmaları ve kitap önerileri gibi özgün içeriklerden oluşan bir web projesi şekillenmeye başladı. Alan ismi konusunda bir çok alternatif gelse de aklımıza, eşimin önerdiği “minikokul” u hemen benimseyip başladık çalışmalara. Tanıyanların üstad dediği ve bu sıfatı fazlasıyla hakeden Emin Kelekçi‘nin müthiş tasarımı ve bazen şımarıklık sayılabilecek isteklerimi dahi büyük bir sabırla yerine getiren eşimin büyük emeği ile bütün yönleriyle içime sinen bu web sitesi / blog çıktı ortaya.

Zaman zaman eğitimin diğer kademeleri ile ilgili ve farklı alanlarla ilgili kişisel paylaşımlarım olacaksa da Minikokul hep miniklere özel kalmaya devam edecek.

Kim bilir belki günün birinde gerçekten bir Minik Okul’um bile olur, ne dersiniz?

40 cevaplar
Daha Yeni Yorumlar »
 1. Gaye KIZILCI
  Gaye KIZILCI says:

  Hatice hanım ellerinize sağlık, emeğinize sağlık…oğlum için görsel algıyı güçlendirecek materyal ararken ulaştım sayfanıza. Aslında türkçe içerikli sayfalarda birşeylere ulaşmak ne yazık ki çok zor oluyor, genellikle kopyala yapıştır yapılan bir sürü sayfa var. Ama böyle sizin gibi bireysel çabalarıyla birşeyler oluşturan insanlara ulaşınca insan çok seviniyor..
  Paylaştığınız materyaller ve emekleriniz için tekrar teşekkürler…Başarılarınızın devamını dilerim…

  • Hatice Atmaca
   Hatice Atmaca says:

   Çok teşekkür ederim Gaye Hanım, keyifli vakit geçirin miniğinizle…

 2. kubilay muğlalı
  kubilay muğlalı says:

  sitenizi çok beğenerek 1 yıldır takip ediyorum..benim de 4,5 yaşında bir oğlum var ve okuldaki psikoloğumuzun tavsiyesiyle tanıştım..aile hekimiyim; 5 yaşının altındaki tüm çocukların hem psikolojik hem bedensel hem de zihinsel yönden takip ediyoruz..ancak takipler sırasında çocuklarımızın becerilerini ölçebilecek ve onların aile sağlığı merkezine daha istekli gelmelerini sağlayacak materyaller çok fazla elimizde yok..eğer müsaadeniz olursa koordinasyon çalışmalarınızı ve bilişsel kavramlar alıştırmalarını ticari bir amaç gütmeden ve tamamen amatör bir ruhla izlem için gelen çocuklarıma uygulayabilirmiyim? tabii ki kullanım koşullarına dikkat ederek…

  • Hatice
   Hatice says:

   Merhaba Kubilay Bey,
   Okul psikologlarının minikokul’u tavsiye etmesi haberi beni çok sevindirdi, öncelikle meslektaşlarımın bu olumlu geribildirimleri benim için çok önemli. Sizin de bir aile hekimi olarak çocuklarla ilgili bu hassasiyetiniz, onların doktorlarla ilgili algılarını olumlu yönde etkiliyordur eminim..

   Minikokul’daki içerikleri bahsettiğiniz amaçlarla kullanmanızda hiç bir sakınca yok, zira benim de paylaşma amacım bu…

   Baba-oğul ilişkinizdeki keyifli anlarınıza eşlik etme fikri kulağa çok hoş geliyor.. Minik oğlunuza ve size selamlar..

 3. ramazan öztürk
  ramazan öztürk says:

  merhabalar minik okul ekibi;özenle hazırladığınız bu site için size sonsuz teşekkürler ediyorum.4 yaşındaki oğlum için etkinlikler ararken sizinle karşılaştım ve artık hep sizinleyim:)

  • Hatice
   Hatice says:

   Merhaba Ramazan Bey,
   Teşekkür ederim yorumunuz için, minik oğlunuz ve size selamlar..

 4. ÖZLEM TAŞCI
  ÖZLEM TAŞCI says:

  mrb.Hatice hn.sizinle tanışmaktan mutlu oldum.Bana okul öncesi eğitim öğretim döneminin ilgili yaş gruplarına öğretilen ismleri ingilizce kelimelerle nitelendirilen eğitim faktörlerini söyleyebilirmisiniz şimdiden çok teşekkür ederim

  • Hatice
   Hatice says:

   Merhaba Özlem Hanım, tam olarak neyi sorduğunuzu anlayamadım, ama elbetteki yardımcı olmak isterim..

 5. nihal
  nihal says:

  Hatice hanım tebrik ediyorum sizi emeğinize sağlık
  çok beğendim sitenizi bundan sonra sıkı takipciniz olacağım
  sevgiler

 6. Büşra Nur
  Büşra Nur says:

  Merhabalar Hatice Hanım,
  Ben okul öncesi öğretmeniyim.Sitenizi internette araştırma yaparken gördüm ve çok beğendim.Böyle güzel,başarılı etkinlikleri öğrencilerimle paylaşmak isterim.İzninizle…

  • Hatice
   Hatice says:

   Merhaba Büşra Hanım,
   Ticari bir amaç gütmediğiniz takdirde elbette ki etkinlikleri kullanabilirsiniz. Çok teşekkür ederim, geri bildirimleriniz için..

 7. Esra DEMİR
  Esra DEMİR says:

  MerhabaLar, Hatice hanım

  Ben de araştırma yaparken rastLamıştım size…Yardımseverliğiniz ve paylaşımcılığınız bir de yazılarınızdaki cana yakınlık kendini hissettiriveriyor hemen.Teşekkür ederim desteğiniz için uzaktan da olsa sizi tandığıma sevindim.MinikLerle doLu sevgisi kocaman bir okuLunuz olsun dilerim ben de…

  • Hatice
   Hatice says:

   Merhaba Esra Hanım,
   Teşekkür ederim, ben de çok memnun oldum sizinle tanıştığıma. Karşılıklı paylaşımlarımız devam eder umarım..

 8. Nezihe Bingöl
  Nezihe Bingöl says:

  Hatice’cim bu yüreklendirici tamlaman için ayrıca teşekkür ediyorum. Çocuk eğitimi konusunda bu kadar bu zengin literatür; sende hemen göze çarpan insan sevgisi, sevecenlik ve içtenlik, samimiyetle birleşince eminim ki geleceğin başarılı, alkışlanası bir annesi olursun. Çoğu zaman insanların bildiklerini uygulayamamasının sebebi söylediklerinde samimi olmamalarından, ayrıca ve en önemlisi de sevgiden, sevmekten mahrum olmalarından kaynaklandığını düşünüyorum.

 9. Nezihe Bingöl
  Nezihe Bingöl says:

  Sevgili arkadaşım,
  Meslekte henüz okul öncesi ile çalışmadım ama Bu kadar özenli, içten ve profesyonel çalışmaların benim de okul öncesi döneme ilgimi artırdı. Çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

  • Hatice
   Hatice says:

   Teşekkür ederim arkadaşım,
   Ne güzel yorumlar yapmışsın. Bir anne olarak sen zaten okul öncesi eğitimin en büyük kahramanısın :)

 10. huriye
  huriye says:

  Merhaba Hatice Hanım ,
  1.sınıflar bu sene öğrt.,veli ve öğrnciler açısından zor geçiyor. Tabi bu durum rehberlik servisine direkt yansıyor. Sizin çalışmalarınızı öğrencilerde kullanmaya başladım. Servisteki diğer arkadaşlarla da paylaştım. Güzel bir çalışma yapmışsınız. Tekrar teşekkürler.

  • Hatice
   Hatice says:

   Sizlerin emekleriyle sorunlar en aza iniyor diye düşünüyorum. Benim çalışmaların minik ellerle buluştuğunu öğrenmek beni çok mutlu etti. İyi çalışmalar size ve miniklerinize…

 11. huriye
  huriye says:

  Merhaba Hatice Hanım, sitenizi internette araştırma yaparken keşfettim. 1.sınıf öğrencilerime dikkat güçlendirmeye yönelik etkinlik arıyordum. Elinize , yüreğinize sağlık. Teşekkürler emeğiniz için. Psikolojik Danışman Huriye KILINÇ

  • Hatice
   Hatice says:

   Merhaba Huriye Hanım,
   Çok teşekkür ederim, yorumunuz için. Miniklerle 1.sınıf nasıl geçiyor? Umarım her şey yolundadır…

   İyi çalışmalar…

 12. CEYDA ÖZDEMİR
  CEYDA ÖZDEMİR says:

  bir arkadasım sizden bahsetmişti.o gün araştırdım sizi ve mibikokul’u.o gün bugündür de ayrılmadım zaten.çalışma sayfalarımın çoğu sizden.. :) konuştukça sen ve ben olduk.ilginize, yakınlığınıza ve emeklerinize tekrar teşekkür ederim. iyi ki varsın hatice :) ve minikokul :)

  • Hatice
   Hatice says:

   Çok teşekkür ederim Ceydacım,
   Ne güzel düşünceler paylaşmışsın.
   Bu arada senin sınıftaki miniklerin yaptığı çalışmaları fotoğraflayıp bana yollayabilirsen, Minikokul’da yayınlarız.
   Senin miniklerin de hoşuna gider :)

   Sen de Minikokul’un öğretmenlerinden olursun.
   Ne dersin?

 13. sergen çarfil
  sergen çarfil says:

  Sayın atmaca siteniz çok başarılı ve her daim güncel biLgileri bulabiliyoruz saygı ve sevgilerimle..

 14. gül sagıroglu
  gül sagıroglu says:

  oglum için evde neler yapabilirim derken buldum sitenizi çook beğendim. oyun ve egitim bir arada, hadi annecim bunlarda neymiş bi bakalm aaaa neymiş anne diyerek sizi takip etmeye başladık 3 yaşındaki oglumla … teşkler herşey için :)…

  • Hatice
   Hatice says:

   Merhaba Gül Hanım,
   Ben teşekkür ederim. Böyle anektodlar beni motive ediyor.
   Minik oğlunuzla iyi eğlenceler…

 15. neslihan
  neslihan says:

  Merhabalar ben okul öncesi öğretmeniyim.
  Sitenizi tesadüfen buldum. Bugün şanslı günümdeyim galiba :)
  Her adımda yararlı, oldukça başarılı ve bilgi-etkinlik kirliliğinden tamamen arınmış bir site oluşturduğuuz için gerçekten teşekkürler. Özellikle okuma yazmaya hazırlık çalışmaları çok işime yarayacak. Hakkınızı helal edin…

  • htcatm
   htcatm says:

   Merhaba Neslihan,
   Yola çıkış amacımızı tarif etmişsin, amacımıza yaklaştığımızı görmek çok güzel. Etkinliklerin sana ve çocuklara faydalı olması dileğiyle…

   Psk.Hatice ATMACA

 16. yasemin hayırlı
  yasemin hayırlı says:

  Sitenizi bugün tesadüfen buldum. Ama çok beğendim..Ellerinize sağlık…Takipçinizim artık…

  • htcatm
   htcatm says:

   Merhaba Yasemin,
   Aramıza katıldığın için teşekkürler…

   Psikolog Hatice ATMACA

 17. ASLI ACAR
  ASLI ACAR says:

  Sitenizi bugün tesadüf üzeri internette gezinirken gördüm, inceledim ve hayran kaldım bu kadar güzel içerikli bir sitenin olduğuna inanamadım. Bende çocuğuma nereden güzel aktiviteler bulabilirim diye araştırmalar yapıyordum sanırım artık araştırmama gerek kalmadı sitenizin oluşmasına katkı saylayan herkese teşekkürler sitenizi tüm arkadaşlarıma mutlaka tavsiye edeceğim.
  Harika bir iş yapmışsınız tekrar teşekkürler…

  • htcatm
   htcatm says:

   Aslı Hanım Merhabalar,
   Düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Sitemizi genellikle okul öncesi öğretmenleri takip ediyor. Sizin gibi bilinçli annelerin de sitemizi takip ettiğini bilmek bizim en büyük motivasyonumuz. Desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler…

   Psikolog Hatice ATMACA

 18. emine kaya
  emine kaya says:

  Sitenizi çok beğendim. Artık yakın takipcinizim Minikokul ekibinin emeklerine sağlık her şey çok güzel :)

Daha Yeni Yorumlar »

Yorumlar kapalı.