Onları Sokağa Mahkum Etmeyin!

Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından “Onları Sokağa Mahkum Etmeyelim” projesi başlatıldı.

Sokaklarda satıcılık yapan çocuklardan alışveriş yapılmaması gerektiğinin anlatıldığı projede emniyet yetkilileri, konunun sadece polisiye tedbirlerle çözülemeyeceğinin altını çizdi.

Halkımıza da görev düştüğünü anlatan yetkililer konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:İlimizde belli noktalarda sokakta satıcılık yapan çocukları görmekteyiz. Halkımızın büyük çoğunluğu gerek acıma gerekse yardım etme duygusuyla bu çocuklardan alışveriş yapmakta veya karşılıksız para vermektedir. Bu durumda okul sıralarında olması gereken çocuklar kolay ve hazır paraya alışmakta, sokağın getirebileceği tüm olumsuzluklara açık hale gelmekte ve çocukların suçla tanışma ihtimali yükselmektedir. Ayrıca bu çocukların aileleri kolay elde edilen para yüzünden çocuklarını sokakta çalışmaları için teşvik bile etmektedir. Bu gibi durumlar tespit edildiğinde gerekli kanuni tahkikat yapılmaktadır. Bu konuda toplumsal hassasiyetin yükselmesi ve halkımızın çocuklardan alış veriş yaparak onlara iyilik değil kötülük yaptıkları konusunda bilinçlendirmesi gerekmektedir. Sakarya İlinin dinamiklerinin (Kamu Kurumları, Stklar, Basın Kuruluşları) bu konuya göstereceği hassasiyetin artırılması ve eleştirel değil yapıcı, işbirliğini sağlayacak adımların atılması hepimizin en büyük temennisidir.” denildi.

Kaynak: İHA