Etkili Anne Baba Olmak

«Sadece bilmek yetmez, uygulamalıyız, sadece istemek yetmez, yapmalıyız!» GOETHE

Anne babalarla neredeyse her buluşmamızda “Mükemmel çocuklar olmadığı gibi mükemmel anne babalar da yoktur. Anne baba olmak da şüphesiz bir öğrenme süreci gerektirir.” diye başlarım söze. Geçtiğimiz hafta anaokulu öğrencilerimin velilerine yönelik düzenlediğim seminerde böyle başladı :)

Semineri kaydetmiş olsaydım; kaç kere sorumluluk, özgüven, iç disiplin dediğimi saymak isterdim açıkçası… Hikayeler farklı olsa da velilerimle sürekli benzer konular hakkında konuştuğumuz hissine kapılıyorum arasıra. Dolayısıyla seminerde de kapıldım bu hisse. Okul öncesi dönem çocuğunda sorumluluk ve özgüven gelişimi konuları etrafında ilerledi seminer, sorular da bu yöndeydi daha çok.

Çocuk gelişiminde hataların, başarısızlık ve hayal kırıklarınında ne kadar önemli fırsatlar olduğunun altını çizerken “Çocuk Görür, Çocuk Yapar!” demeyi de unutmadık.

Kendimizi daha iyi anne/baba gibi hissetmek adına hem kendimize hem de çocuklarımıza yaptığımız belki de en büyük kötülüğün ne olduğuna karar verdik: “Çocuklar için, çocuklar yerine yaşamak!”