II.İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bianeli

2.istanbul-cocuk-ve-genclik-bienali“Değişiyorum, Farkında mısın?” temasıyla 2012 yılında düzenlenen I.İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde çocukların yaptıkları tüm çalışmalar beni büyülemişti, bir çoğunu fotoğraflayıp Minikokul’da yayınlamıştım. 2011 yılında ise ikinci bienali sabırsızlıkla beklemiş, gerçekleşmeyince de büyük hayal kırıklığına uğramıştım.

Çocukların büyük hayal güçleri ve minik ellerinin ürünü olan her şey beni hep heyecanlandırmıştır. Geçtiğimiz günlerde CNN Türk’deki Afiş programında II.İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin düzenleneceğini haberini izlediğimde de epey bir heyecanlandım. 9-23 Kasım tarihleri arasında; Kadıköy Meydanı, Şehir Hatları Vapurları, Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi, Kadıköy Belediyesi Merkez Sanat Galerisi ve Beşiktaş Belediyesi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek bianelin bu yıl ki ana teması ise “Düş Çocuk, Gerçek Çocuk”.

Leyla Sakpınar, Maria Sezer, Esra Çelikkanat ve Özcan Yurdalan’ın küratörlüğünde gerçekleşecek bianelin konsept yazısı ise bizi çocukların düş dünyasına davet ediyor:

Düş, her yaşta kurulur, belkide en yoğun olarak çocuk ve gençlik yıllarında. Düş, gerçeğin kaynağı ve başlangıcıdır. Gerçek olmayan ama çoğu zaman gerçekleşmesi istenen bir umuttur düş. Gerçek  düşten, düş gerçekten beslenir. Çocuk düşleriyle keşfeder, hayatına yön verir ve kendi dünyasını kurmaya başlar. Yaratmanın temelinde her zaman düş vardır.

İlk çocukluk yıllarında düş ve gerçek arasındaki sınır belirsizdir, ancak yaş ilerledikçe sınırlar belirginleşmeye başlar ve düş kenara itilen bir olgu olma tehlikesi yaşar.

Havada uçan bir çaydanlık görseniz şaşırırdınız değil mi? Bütün yetişkinler şaşırırdı böyle bir olay karşısında. Zaten sihirbazlar, gerçeklik algısını şaşırtmak için var olurlar. Sihirbazlara en çok çocuklar güler. Zaman zaman  yetişkinlerin de gülümsediği görülür. Çocuk çok daha farklı bir niyetle, çaydanlığın havada uçmayacağını düşündüğünden değil, sınır koymadan, herhangi bir şeyin olabileceğine, olasılıklara karşı açık olmasından dolayı gülüyordur.

6 Kasım – 6 Aralık 2012 tarihlerinde gerçekleşecek II. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin temasını, “Düş Çocuk, Gerçek Çocuk”, “Düş mü Gerçek mi?”  olarak belirledik. Birbirlerine zıt olan düş ve gerçek kavramlarını, çocuk ve gençlerin kendi düş ve gerçekleri ile harmanlayarak sanatsal formlara dönüştürmelerini hedefliyoruz.

Günümüzde çocuklar hangi düşleri kuruyor, kendilerini nasıl görüyorlar? Düşleri neye benziyor? Düş ve gerçek birbirinden ayrılmaz bir ikili midir? Düş gerçeğin başlangıcı mıdır? Düşler gerçeğe dönüşür mü? Gerçek  düşten mi beslenir? Bazı düşlerin sadece aklımızda saklı olarak kalmasını mı isteriz? Düş kurmaya gereksinim var mıdır? Düşlerimiz yaşantımızı zenginleştirerek özgürleştirir mi?…

Bu kavram çerçevesinde katılımcıların, kendi gerçekliklerinden yola çıkarak, yenilikçi anlatım biçimleriyle, resim, heykel, fotoğraf, video, enstelasyon, söz, ses ya da devinim gibi sanatsal disiplinleri kullanmalarını ve bu kavramı irdelemelerini bekliyoruz.

“Düş mü, Gerçek mi?”  kavramını özgürce yorumlamak, çocuk ve gençlerimizin yaratıcı düşlerinin ellerinde…

Detaylı bilgi için tıklayınız.

İçinde çocukların olduğu her şey sizleri de heyecanlandırıyorsa, bianelde görüşmek üzere…