Math Their Way: Çocuk Gözüyle Matematik

“Eğer bir metot çocuğa öğretmiyorsa farklı bir şey dene. Çocuğa bak ve işe yarar bir şey bulana kadar öğretme şeklini değiştir” felsefesinden yola çıkılarak 1976 yılında oluşturulmuştur.

California Üniversitesi’nin desteklediği Math Their Way Programı, anaokulundan 6. sınıfa kadar matematik eğitiminde öğrencinin çalışmaya katılımını sağlayan aktif matematik eğitimi sağlamaktadır. Küçük yaşlardan itibaren sayı kavramı ile tanışma, karşılaştırma yapma, gruplama yapma, tahminde bulunma, dizi, seri oluşturma, işlem özelliklerini anlama gibi matematikteki temel zihinsel süreçleri göz önüne alarak etkinlikler hazırlanmıştır. Aktiviteler Amerika’daki merkezden öğretmenlere atölye çalışmaları düzenleyerek öğretilir, özel malzemelerle etkinlikler yapılır. Gems fen-matematik programı ile birbirini tamamlamaktadır. Özellikle 1. ve 2. sınıf öğrencileri matematik kavramları ile yeni tanışacağından bu program hem öğrencilerin matematikten zevk almalarını sağlamakta, hem de daha sonraki eğitimlerinde matematiğe karşı olumlu bir tutum edinmelerinin sağlamaktadır.

Eğitim programımızda yer alan Math Their Way metodu ile matematiksel kavramlarla erken yaşta tanışan öğrenciler:

 • Serbest Keşfetme
 • Örüntü Oluşturma
 • Gruplama ve Sınıflandırma
 • Sayma
 • Mukayese etme
 • Grafik Oluşturma
 • Sayıları Algılama basamaklarını aşamalı olarak gerçekleştirirler.

Programın amacı çocukların öncelikle doğal materyallerle çalışarak keşifler yapmaları, sembolik öğrenmeden çok kalıcı ve anlamlı öğrenme deneyimleri yaşamaları; öğrenirken eğlenmeleridir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütün okullarda uygulanan yeni matematik programı malzemeleri ve hedefleri ile uyuşmaktadır. Bu program aktiviteler konusunda öğretmenleri bilgilendirebilir ve yöntem konusunda yardımcı olabilir. Programla ilgili uygulamalar sonucuna göre aktiviteye dayalı matematik eğitimi öğrencilerin temel kavramları doğru anlamalarına, 4 işlem becerisinin gelişmesine ve matematik dersinin çok sevmelerini sağlamaktadır.

Alıntıdır.
2 cevaplar
 1. Hülya YALÇIN
  Hülya YALÇIN says:

  Çocuklarla evde çalışmak içim GEMS ve MTW kitaplarını nereden bulabilirim ?

  Teşekkürler..

  • Hatice
   Hatice says:

   Merhaba Hülya,
   Bahsettiğin kitapların türkçe çevirileri olmadığı için, ancak yurtdışından temin edilebiliyor. Ben aşağıda linkini verdiğim siteden sipariş vermiştim. Çalıştığım anaokulunda ben çevirileri yapıp öğretmenlere veriyordum. Maalesef ki GEMS, PYP gibi eğitim sistemleri ülkemiz için yeni olduğundan kaynak sıkıntısını hep yaşıyoruz.

   Not: Eğer yurtdışından online alışveriş yapma şansın varsa LHSGEMS sitesinden kitapları temin edebilirsin.

Yorumlar kapalı.