Okulöncesi Dönemde Yaz Okulları

Eğitim-öğretim döneminin tamamlanması ile birlikte çocuklarımız için yaz tatili süreci başlıyor. Çocuklar için ideal olan, tatil zamanlarını da faydalı ve dinlendirici bir biçimde geçirebilmektir. Belediyeler ve özel kurumlar tarafından düzenlenen yüzme, futbol, basketbol, voleybol gibi spor ve eğlence alanlarında faaliyet gösteren yaz okulları, öğrencilere işte böyle bir fırsat sunuyor. Hem -okul zamanındaki kadar yoğun olmamakla beraber- eğitici faaliyetlere yer veriyor, hem de dinlendirici ve eğlenceli etkinler sunarak öğrenciye tatilde olduğunu unutturmuyor. Yaz okulu denince her ne kadar akla okul çocukları ve gençler gelse de artık okul öncesi çocukları için de programlar hazırlanıyor.

Büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönem olarak kabul edilen 0-6 yaş aralığındaki okul öncesi dönem çocukları için yaz okulu önemli bir fırsat. Yaz okullarında spor aktiviteleri ile desteklenen fiziksel hareket ve oyun, okul öncesi dönemdeki çocukların kişilik gelişimine yardımcı olmakta ve onların özel becerilerinin farkına varmalarını sağlamaktadır. Okul öncesi dönemde, çocukların becerisini artırmak için düzenli bir şekilde aktivite yapmaları tavsiye edilmekte, özellikle yüzme ve genel jimnastik çalışmaları önerilmektedir. Çocuklar grup halinde spor yaparken, grup dinamiğini keşfetmeyi, güçlerini ortaya koyarak başarma duygusunu güçlendirmeyi, fiziksel olarak gelişimleriyle yaşıtlarına göre daha aktif olmayı ve sosyalleşmeyi öğrenirler. Bunun yanında oyun biçiminde yapılan bu gibi aktivitelerle, çocukların vazgeçilmez ihtiyacı olan oyun oynama ihtiyaçları fiziksel aktiviteyle pekiştirilmiş olmaktadır. Yüzme, at binme, spor yapma gibi etkinliklerle çocukların beden gelişimi desteklenmekte ve çocuklar jimnastik ve spor eğitimleri ile sağlıklı yaşamanın önemini anlayıp alışkanlık haline getirebilmektedirler.

Yaz okulları, genellikle büyük şehirlerde, çalışan anne oranının hızla artması ve bu yüzden evde kalan çocuklarla; aile büyükleri, akraba ve komşuların ilgilenememesi sebebiyle tercih ediliyor. Ailelerin işlerine giderken akıllarının çocuklarında kalmasını istememeleri ve onlar için güvenli bir ortam ihtiyacı duyması ile yaz okulları önem kazanıp gündeme gelmiştir. Ancak verilen eğitimler ve yapılan aktivitelerin çocukların davranışlarında, bilgi düzeylerinde en önemlisi de gelişimlerindeki olumlu değişimleri gören aileler, artık çocuklarını bu okullara barınma ihtiyacı ile değil gerçekten gerekli gördüğü için gönderme talebinde bulunmaya başlamışlardır. Ayrıca yaz okulları, uzun bir eğitim-öğretim döneminin ardından öğrenilen bilgilerin eğlenceli bir tatil ortamında tekrarlanıp kalıcı hale getirildiği ve edinilmiş bilgilere yenilerinin eklendiği bir ortam olması sebebiyle, eğitime üç ay kadar uzun bir ara vermek istemeyenler için ideal bir seçim.

Yaz Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yaz okulu şeçiminde çocuğunuzun eğitim-öğretime devam ettiği kurum ve öğretmenleriyle fikir alışverişinde bulunun, eğer varsa bu eğitim kurumunun yaz okulu programına öncelik verin.
  • Çocuğunuz için uygun yaz okulu ararken en büyük yardımcınız internet olacaktır. Önce size en yakın ve en uygun seçeneklerin bir listesiniz yapın. Evinize mi yoksa işyerinize mi yakın bir yaz okulu tercih edeceğinize karar verin.
  • Ruhsatsız faaliyet gösteren yaz spor okullarına karşı dikkatli olun.
  • Servis ve ulaşım seçeneklerini gözden geçirin.
  • Çocuğunuzu sağlık kontrolünden geçirin.
  • Çocuğunuzun yaş grubuna ve gelişim özelliklerine göre düzenlenmiş mekanlar ve grupların olmasına dikkat edin.
  • Yaz okulunun uygulayacağı eğitim ve aktivite programı ve bu programın çocuğunuzun ilgisini ve becerisine hitap edip etmediğini göz önünde bulundurun.
  • Branş seçiminde çocuğun boyu, kilosu ve fiziksel özellikleri de önemli olduğundan çocuğunuzun gelişiminin hangi spor dalına elverişli olduğu ile ilgili de bir uzmandan destek alın.
  • Seçeceğiniz branşın malzemelerinin kaliteli olmasına özen gösterin.
  • Seçtiğiniz yaz okulunda spor dışı aktiviteler hakkında bilgi alın ve paylaşıma yönelik aktivitelerin çoğunlukta olmasına özen gösterin.
  • Yaz okulundaki eğitimcilerin yeterlilik, deneyim ve bilgi düzeylerini sorgulayın.
  • Yaz okulu seçimi yaparken mutlaka çocuğunuz ile düşüncenizi paylaşın ve seçimi birlikte yapın.
  • Yaz okullarının pek çoğunda havuz aktivitesi bulunduğundan havuzun hijyeninden emin olun. Hepatit A aşısı ile ilgili çocuk doktorunuza danışın.
  • Aylık ya da haftalık beslenme programlarını inceleyin.
  • Yaz okulu tesisinde ilk yardım ve sağlık ekibinin sürekli hazır bulunduğundan emin olun.
Görsel ve içerik ve alıntıdır.