Diyar-i Bekr Notları

Geniş Ailem

Geniş bir ailem olduğunu her fırsatta söylüyorum; ablalar, abiler, yiğenler… Bir sürü şehir ve ülke, dolayısıyla biraz da özlem, daha çok yazları gerçekleşen kısa buluşmalarla giderilen bir özlem..

Bu sefer özlem gidermeyi yaza bırakmadım, yarıyıl tatilinde ne yapsam, nasıl yapsam diye düşünürken geniş ailemin Diyarbakır şubesinde buluverdim kendimi.. Kolay olmadı tabii, sisli bir Diyarbakır sabahında uçak iniş yapamadı ve Mardin Havalimanı’na inmek durumunda kaldık. Kara yoluyla Mardin’den Diyarbakır’a geçip kavuştuk neyse ki.

Gezmek görmek bahaneydi, yiğenlerle geçirilen bir hafta, ablayla yapılan sohbetler, dedikodular ise şahaneydi.. Ablama zaman zaman ‘Ben seni gördüm ya artık çocuk falan yapmam, biz iki kişi pek mutluymuşuz canım!’ diye söylensem de minikleri şimdiden özlemeye başladım.. Bir sonraki buluşma için can atıyor, telefonda duyulan ‘agu gugu’larla idare ediyorum..

9 Bin Yıllık Şehir: Diyar-i Bekr

Taa oralara gitmişken 9 bin yıllık tarihi olan Diyarbakır’ı da gezmemek görmemek olmazdı. Fırsat buldukça şehri turladık.. Gidilmesi gereken yerlerin bir kısmına gittik, tadına bakılması gereken yiyeceklerin tadına baktık.. İşte benim Diyarbakır’a gidince yapılacaklar listem..

  • Çin Seddi’nden sonraki en uzun sur olan Diyarbakır surlarını(5,5 km) Keçi Burcu’ndan seyre dalmalı,
  • Ahmet Arif ve Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzeleri görülmeli,
  • Ulu Cami, Dört Ayaklı Minare, Mar Petyun Keldani Katolik Kilisesi, Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi, Surp Giragos Kilisesi gibi tarihi ibadethaneler ziyaret edilmeli,
  • Dicle Nehri ve üzerindeki On Gözlü Köprü görülmeli,
  • Bakırcılar Çarşısı’nda bakır eşyaların içinde kendini kaybetmeli :)
  • Hasan Paşa Hanı’nda kahvaltı yapmalı ve Menengiç kahvesi içmeli,
  • Dağkapı’da yenilen ciğer kebabının üstüne Saim Usta’da burma kadayıf yemeli,
  • Ve çeşit çeşit baharat, kurutmalık sebzeler almadan dönmemeli.

Listeye eklecenek bir çok şey vardır kesinlikle, hem öyle Mardin’e de uzaktan el sallamak olmaz, bir sonraki Diyarbakır ziyaretinde liste kabarık anlayacağız. Her zaman ki gibi zaman yetmedi, bir hafta çabucak bitti, geri kalanlarsa işte bu fotoğraflar.. Yakın zamanda bir sonraki gezi yazısında görüşmek dileğiyle..