Yaşı okul öncesi, kitabı okul öncesi! Adı ilkokul!

4+4+4 sistemi ile somut bilgiler ve dökümanlar nihayet açıklanıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bugün internet sitesinde, 4+4+4 eğitim sistemine yönelik ilkokul 1.sınıflar için hazırlanan kitapları yayınladı. 2 öğrenci çalışma kitabı ve bir öğretmen kılavuz kitabı olmak üzere toplam 3 tane kitabın PDF versiyonlarını aşağıdaki linklerden indirip inceledim.

 1. Öğrenci Çalışma Kitabı I
 2. Öğrenci Çalışma Kitabı II (Kes, Kullan)
 3. Öğretmen Kitabı (Uyum ve Hazırlık Çalışmaları)

Kitaplar Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan protokol kapsamında Yrd. Doç. Dr. Turan Temur editörlüğünde hazırlanmış. Öğrenci çalışma kitabının bir de kahramanı var. Adı Bilge ve kitaptaki çoğu etkinlikte çocukların karşısına çıkıyor.

Öğrenci Çalışma Kitabı 1’in içeriği incelendiğinde boyama, farklı/aynı olanı bulma, gruplama, örüntü, nokta birleştirme, parça-bütün, görsel algı ve olay sıralama çalışmalarının yanısıra nesnelerle toplama çıkarma çalışmaları, ses temelli okuma yazma çalışmaları da yer alıyor.

Ayrıca kitapta sosyal beceri gelişimi, problem çözme çalışmaları, özbakım becerilerine yönelik çalışmalar da var. II. kitap ise kes-kullan tarzındaki faaliyet sayfalarından oluşuyor.

Kapağındaki ‘İlkokul’ ibaresini görmeden kitapları inceleseydim bir okul öncesi etkinlik kitabı olduğunu düşünürdüm.

Yaşı okul öncesi!

Kitabı okul öncesi!

Adı ilkokul!

3 cevaplar
 1. esra ateş
  esra ateş says:

  Okul öncesi çocukları 1. sınıfa başlatırlarsa başka alternatifleri kalmaz tabii. Bu arada okul öncesi eğitimi alan 72 ay ve üstü çocuklara haksızlık değil mi bu müfredat. Bu göle bu maya tutmaz…

  • Hatice
   Hatice says:

   Esra Hanım, size hak vermemek mümkün değil, bu müfredatla 72 ay ve üstü çocuklar için okul anlamsız hale gelmez umarım!

Yorumlar kapalı.