“Ben de Ben de!” Projesi

Ben de Ben de!

AÇEV’in uzun yıllardır sahada uyguladığı anne yoluyla okul öncesi yaş grubundaki çocuklara yönelik eğitim programlarından yola çıkarak geliştirilen “Ben de Ben de” Projesi, Fortis Bank Türkiye’nin desteği ve MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçirilmiş bir projedir. Okul öncesi eğitimin hedef kitlelerine destek sağlayan birden fazla modelin birleşiminden oluşmaktadır.

Proje, ilk etapta İstanbul’un yoğun göç alan ve ekonomik şartlar nedeniyle okul öncesi eğitime erişim konusunda sorun yaşayan 7 ilçesine (Bağcılar, Esenler, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Sultangazi ve Ümraniye) odaklanmaktadır.

Okul öncesi 5-6 yaş grubundaki çocukların ailelerinin ve eğitimcilerin eğitimle desteklenmesini hedefleyen “Ben de Ben de” projesi içinde yer alan çalışmalar; Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle yürütülen “Ev Okulum”, Fortis Eğitim Öncüleri ile gerçekleştirilen “Güzel Sınıfım”, ana sınıfı öğretmenleri için “Web Okulum” ve bilinçlendirmeye yönelik “7 Çok Geç” başlıkları altında gerçekleştirilmektedir.

Ev Okulum (Evde Okul Öncesi Eğitime Destek Kursu)

Anneler ve okul öncesi çağındaki çocukları ile uygulanacak bir okul öncesi eğitim programıdır. 5-6 yaş (60-72 ay) grubundaki çocukların programa katılan anneleri tarafından ev ortamında desteklenmeleri son derece önemlidir. Buradaki hedef kitle, hiçbir okul öncesi eğitiminden yararlanamayan okul öncesi çağındaki çocukların anneleri olacaktır. Bu sebeple çocukların ilk eğitimcileri olan anneleri güçlendirmek ve kendilerini gerekli bilgi, beceri ve malzeme ile donatarak çocuklarını okula başlamadan eğitebilmelerini sağlamak oldukça önemlidir.

Annelere verilecek olan eğitim sayesinde çocukların kritik gelişimsel ve eğitsel ihtiyaçları ev ortamında desteklenecek, annelerin çocuklarıyla evde uzun süreli ve yapılandırılmış bir okul öncesi eğitimi programı uygulamaları sağlanacaktır. Bu çalışmayla ilk yıl için 2000 anneye ve çocuklarına ulaşılması hedeflenmektedir. Kurslar 12 hafta süresince, annelerle haftalık 2.5-3 saatlik grup toplantıları şeklinde uygulanmakta, her bir kursa ortalama olarak 20 anne katılmaktadır. Anneleri çocuk gelişimi ve eğitimi konularında desteklemeyi hedefleyen bu programda özellikle aile-çocuk ilişkisi, beslenme, çocuk gelişimi, okula hazırlık ve önleyici sağlık gibi konular ele alınmaktadır. Grup toplantılarına gelen anneler o günün konusunu grup lideri ile birlikte sohbet şeklinde tartışmaktadırlar. Buradaki öncelikli amaç çocuğun okul öncesi sözel ve sayısal becerilerini desteklemek ve böylelikle onun okula hazır başlamasına destek olmaktır.

Kurs süresince 24 adet çalışma formu (her bir form 5 günlük faaliyetleri içerir) ve 4 hikaye kitabı kullanılmaktadır. Anneler çocukları ile düzenli bir biçimde bu çalışma formlarını uygulamakta, Haftalık buluşmalarda bu çalışma formlarında yer alan etkinlikleri evde çocuklarıyla nasıl uygulayacaklarını öğrenmektedirler. 12 hafta süren kurs sonunda, ileriki dönemde uygulamaları üzere kalan 12 adet form annelere teslim edilmektedir.

Güzel Sınıfım

Fortis Gönüllüleri’nin proje kapsamındaki ilçelerde bulunan anasınıflarını sahiplenerek temel ihtiyaçlarını karşılamalarını içermektedir. Bu amaçla Fortis çalışanlarından gönüllü ekipler oluşturularak kendilerine okul öncesi eğitimin önemi, bölgenin ihtiyaçları ve bu ihtiyaçları nasıl giderebilecekleri ile ilgili bilgiler verilmektedir. 7 ilçede bu gönüllüler tarafından detaylı bir tarama yapılarak donanıma ait farklı türde ihtiyaçları olan (donatım, tadilat, malzeme takviyesi, temizlik, yeniden düzenleme gibi) okullardaki ana sınıfları desteklenmekte, ihtiyaçlar eğitim yılı içinde tamamlanmaktadır. 2009 -2010 öğretim yılı içinde toplam 50 sınıfa çeşitli düzeylerde katkı verilmiştir.

Web Okulum

Proje kapsamında ana sınıfı öğretmenlerine kaynak oluşturacak bir okul öncesi eğitim sitesi hazırlanmaktadır. Bu sitenin MEB okul öncesi müfredatının detaylı bir açılımı ile burada kapsanan amaç ve kazanımlara ilişkin öğretmenlere kaynak olabilecek geniş bir faaliyet/etkinlik havuzunu içinde barındırması hedeflenmektedir. Ayrıca, öğretmenlerin de katılımda bulunabileceği interaktif bir yapıya sahip olacak şekilde tasarlanmaktadır.

7 Çok Geç

Projenin hedeflerinden biri de AÇEV tarafından yürütülmekte olan “7 Çok Geç!” kampanyasnın bilinirliğine katkı sağlamaktır. Bu amaçla başta pilot uygulamaların yapıldığı semtler olmak üzere okul öncesi eğitimin önemine ilişkin farkındalığın artırılması için çalışmalar yapılmaktadır.

Proje kapsamında bugüne kadar neler gerçekleştirildi?

 • Ev Okulum Programı kapsamında 2009-2010 öğretim yılının ilk döneminde açılan 37 kurs ile toplam 750 anneye ulaşılmıştır.
 • İkinci dönem için şu ana kadar 70 kurs açılmış ve 1.300 anne bu kurslara kayıt yaptırmıştır.
 • Güzel Sınıfım Programı kapsamında proje için seçilen ilçelerde 50 anasınıfına malzeme desteğinde bulunulmuştur.
 • Projenin Web Okulum ayağında anasınıfı öğretmenlerine yönelik kaynak niteliğindeki www.acevokuloncesi.org sitesi açıldı.
Kaynak:
www.acev.org
www.bendebende.org
www.acevokuloncesi.org
4 cevaplar
 1. teslime uysal
  teslime uysal says:

  merhaba
  okul öncesi öğretmeniyim bu ve benzeri açev projelerine katılıp çalışabilmek için neler yapabilirim.bilgilendiriseniz çok sevinirim

  • Editor
   Editor says:

   Merhabalar Seval Hanım,
   0-6 yaş grubuna hitap eden sitemizde her yaş grubunu kapsayacak çalışmalara yer vermeye çabalıyoruz.
   İsteğinizi dikkate alacağız. İyi Günler…

   Psikolog Hatice ATMACA

Yorumlar kapalı.